2020 Award Winning Films

Best Feature Film

Winner

The Pilgrim’s Progress

Directed by Robert Fernandez
Produced by Steve Cleary

Runner Up

Treasure Lies

Directed by Brett Varvel
Produced by Scott Peterson

Best Documentary Feature

Winner

Jesus In Athens

Directed by Pete Hansen
Produced by Darren Carlson

Runner Up

Searching for a King: The Complete Series

Directed by Stuart Peck
Produced by Craig Dehut

Audience Choice Award

Winner

Counter Column

Directed by Gilbert Sorola
Produced by Matthew Jordan

Runner Up

Treasure Lies

Directed by Brett Varvel
Produced by Scott Peterson

Best Short Film

Winner

Flip’s Father

Directed by Nicole Stratton
Produced by Noah Stratton

Runner Up

Choices

Directed by Bilguun Narantuya
Produced by Borogchingoo Zorigtbaatar

Best Documentary Short

Winner

Sang-Chul: North Korea

Directed by John Grooters
Produced by Judy Grooters

Runner Up

Always Forward

Directed by Jim Adams
Produced by Partners of Creative Impact Ministries

Best Animated Film

Winner

Torchlighters: The George Müller Story

Directed by Robert Fernandez
Produced by William Curtis

Runner Up

iBible – Chapters 1 & 2

Directed by Robert Fernandez and Steve Cleary
Produced by Steve Cleary

Best Music Video

Winner

ALIVE

Directed by Judd Brannon
Produced by Judd Brannon

Runner Up

Smell of Smoke

Directed by Clayton Heath
Produced by Christian Heath

Best Promotional Video

Winner

THSC: What is the Truth?

Directed by John-Clay Burnett
Produced by Julie Kurian

Runner Up

Discover Majesty

Directed by John-Clay Burnett
Produced by Sarah Burnett

Sanctity of Life

Winner

Choices

Directed by Bilguun Narantuya
Produced by Borogchingoo Zorigtbaatar

Runner Up

Penny: Portrait of a Birth Mom

Directed by Tracy Robinson
Produced by: Bryan Fellows

Best Gospel Presentation

Winner

Counter Column

Directed by Gilbert Sorola
Produced by Matthew Jordan

Runner Up

Flip’s Father

Directed by Nicole Stratton
Produced by Noah Stratton

Missions Awareness Award

Winner

Jesus in Athens

Directed by Pete Hansen
Produced by Darren Carlson

Runner Up

Always Forward

Directed by Jim Adams
Produced by Partners of Creative Impact Ministries

Young Filmmakers Award

Winner

Smell of Smoke

Directed by Clayton Heath
Produced by Christian Heath

Runner Up

Unwanted

Directed by Joshua Mangrum
Produced by Patti Thompson

Best Original Score

Winner

The Pilgrim’s Progress

Directed by Robert Fernandez
Produced by Steve Cleary

Runner Up

Counter Column

Directed by Gilbert Sorola
Produced by Matthew Jordan

Fatherhood Commission Short Film Contest

Winner

SuperDad

Directed by Ethan Hill

Runner Up

Boxing Gloves

Directed by Grace Cifonie, Kate Cifonie, Shannon Petry, Johnick Petry

48 Hour Film Race

Winner

Paid it All

Directed by Joshua Mangrum

Produced by The Fellowship of the Film

Runner Up

The Good American

Directed by Aaron Gordon
Produced by Final Spark

Short Film Scoring Competition

Winner

Nicholas Heath

Runner Up

Fletcher Wilson