2018 Award Winning Films

Best Feature Film

Winner

Like Arrows

Directed by Kevin Peeples
Produced by David Cook

Runner Up

Run the Race

Directed by Chris Dowling
Produced by Darren Moorman, Jake McEntire & Ken Carpenter

Best Documentary Feature

Winner

The God Who Speaks

Directed by M.D. Perkins
Produced by Jeff Chamblee

Runner Up

Modern Day Miracles

Directed by Jenny England
Produced by Luke Broersma

Audience Choice Award

Winner

Like Arrows

Directed by Kevin Peeples
Produced by David Cook

Runner Up

Run the Race

Directed by Chris Dowling
Produced by Darren Moorman, Jake McEntire & Ken Carpenter

Best Short Film

Winner

As In the Days of Noah

Directed & Produced by John Grooters
Director of Photography: Bryan Papierski

Runner Up

CrossRoad

Directed & Produced by Xavier Garcia
Director of Photography – Jonathan Garcia

Best Documentary Short

Winner

Cafe Diego: The Cost of a Dream

Directed by Casey Stormes
Produced by Michael Elzinga

Runner Up

I Lived on Parker Avenue

Directed by Philip Braun
Produced by Benjamin Clapper

Best Animated Film

Winner

The Messengers

Directed & Produced by Robert Fernandez
Director of Photography: Robert Fernandez

Runners Up (tied)

Created and Redeemed

Directed by Bruce Polhamus
Produced by Steve Ross

Torchlighters: The Adoniram and Ann Judson Story

Directed & Produced by Robert Fernandez

Best Music Video

Winner

Thy Word

Directed by Brianna Mullett
Produced by Duane Mullett

Runner Up

The Bubble Song

Directed by Brianna Mullett
Produced by Duane Mullett

Other Finalists

It Is Well
You Found Me

Best Promotional Video

Winner

ALERT – “Forging Extraordinary Young Men”

Directed by John-Clay Burnett
Produced by Sarah Burnett

Runner Up

Bless Every Home Promo

Directed by Kevin Peeples
Produced by Chris Cooper

Best Trailer

Winner

Altar Egos

Directed by Sean Morgan
Produced by Justin Tolley

Runner Up

Mission Underground

Directed by Ethan Hill
Produced by Ethan, Savannah, and Garrison Hill

Sanctity of Life

Winner

Bump

Directed & Produced by Katherine Johnson

Runner Up

I Lived on Parker Avenue

Directed by Philip Braun
Produced by Benjamin Clapper

Best Gospel Presentation

Winner

As In the Days of Noah

Directed & Produced by John Grooters
Director of Photography: Bryan Papierski

Runner Up

How Will They Hear

Directed by Ryan Trenkamp
Produced by Pam True

Missions Awareness Award

Winner

Modern Day Miracles

Directed by Jenny England
Produced by Luke Broersma

Runner Up

Come Alive

Directed & Produced by David Peters

Young Filmmakers Award

Winner

Derksen Family Farm Promo

Directed & Produced by Micah Derksen

Runner Up

Save Me

Directed & Produced by Micah Derksen

Best Children’s Film

Winner

Buddy Davis Amazing Adventures: Ice Age

Directed by Ryan Vogel
Produced by Ben Wilt

Runner Up

Obey Right Away

Directed by Timothy Johnson
Produced by Brian Johnson

Best Original Score

Winner

Sir Kendrick of Penwell

Directed & Produced by Elijah Perry

Runner Up

Wink At Me

Directed & Produced by Wesley Wood

Fatherhood CoMission Short Film Contest

1st Place

RoboDad

Directed by Ethan Hill

2nd Place

Same

Directed by Abbi Butler

3rd Place

A Boy’s War

Directed by Garrison Hill
Produced by Ethan and Savannah Hill

4th Place

Wanna Ba

Directed by Matthew Reith

Other Finalists

A Soldier’s Hope
Daniel

Film Ministry Excellence Award

Winner

Vision Video